Ερωτήσεις για Santa Fe 2.2 (Diesel)

Οτιδήποτε σας απασχολεί ή θέλετε να μάθετε για το Santa Fe (εκτός τεχνικών θεμάτων).

Ερωτήσεις για Santa Fe 2.2 (Diesel)

Δημοσίευσηαπό ostvarivanje » Τετ Μαρ 17, 2010 3:38 pm

Ξεκινάω ένα καινούριο θέμα, μιας και ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Πρώτα από όλα, θα το αγοράσω μεταχειρισμένο γιατί και δεν υπάρχει diesel καινούριο, αλλά και επειδή η τιμή του ξεφεύγει κάπως (βασικά δεν ξέρω και πόσο κόστιζε με την τελευταία προσφορά - όποιος γνωρίζει ας μου το αναφέρει πληροφοριακά). Υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει κάποιο που έχει ξεμείνει σε κάποια αντιπροσωπία;
Οπότε, κατά πάσα πιθανότητα, προσανατολίζομαι σε μεταχειρισμένο από Ελλάδα ή από Γερμανία. Τελικά το τέλος ταξινόμησης είναι 50% επί της (καθαρής) αξίας που πωλείται ως μεταχειρισμένο ή επί της εργοστασιακής αξίας αφαιρώντας το συντελεστή των ετών που έχει ως μεταχειρισμένο; Αν γνωρίζει, φυσικά κανείς. Άντε και καταλήγω σε κάποιο, με κάποιο αριθμό χιλιομέτρων. Το παίρνω στα τυφλά ε; Εννοώ δεν μπορώ να ξέρω πόσο είναι καταπονημένο. Έχετε κάτι υπόψη σας σε diesel; (Θα προτιμούσα, αν θέλετε να μου το αναφέρετε με προσωπικό μήνυμα - μη μας το προλάβουν ()**() - και σε περίπτωση που κινηθώ προς την αγορά κάποιου από αυτά, τα υπόλοιπα που θα μου έχετε τυχόν προτείνει θα τα δημοσιοποιήσω εγώ στο υπάρχον θέμα, ελπίζω κάτι τέτοιο να μην δημιουργεί κάποιο πρόβλημα με τους όρους χρήσης του φόρουμ).
Και να κάνω τώρα μερικές ερωτήσεις. Πρώτα από όλα, βενζίνης και πετρελαίου έχουν στον ίδιο αριθμό χιλιομέτρων σέρβις. Γενικά το πετρελαιοκίνητο κάθε πότε έχει σέρβις; Οι τιμές τους που κυμαίνονται;
Ρεζέρβα δεν έχει, αλλά μόνο κιτ επιδιόρθωσης; Είναι βολικό κάτι τέτοιο ή αν βρεθείς σε ανάγκη ψάχνεις τηλέφωνα για οδική βοήθεια;
Το cd του είναι τόσο χάλια, όπως διάβασα σε κάποια άλλα θέματα ή απλά ψάχνετε το κάτι παραπάνω;
Από άποψη ποιότητας πετρελαίου, είχατε ποτέ προβλήματα;
Δε μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό τώρα να ρωτήσω. Οτιδήποτε άλλο θεωρείται σημαντικό που θα έπρεπε να ξέρω;
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Ανδρέας Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ostvarivanje
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 14, 2010 2:52 am
Τοποθεσία: Γρεβενά

Re: Ερωτήσεις για Santa Fe 2.2 (Diesel)

Δημοσίευσηαπό sakis_to » Τετ Μαρ 17, 2010 3:54 pm

Φίλε μου Αντρέα σίγουρα δεν μπορώ να σου απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις οσο αναφορά το πετρέλαιο γιατι ποτε μου δεν είχα πετρελαιοκίνητο...
Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι οτι δεν υπάρχει santafe πετρέλαιο καινούργιο πουθενά.
Όσο αναφορά για μεταχειρισμένο θα βρεις παρα μα πάρα πολυ δύσκολα γιατι απλά δεν τα πουλάει ο κόσμος και καλά κάνει μιας και η βενζίνη έτσι όπως πάει θα πρέπει να παίρνεις δάνειο για να την πληρώσεις........Βενζινοδάνιο με χαμηλό επιτόκιο. (thumbs)
Για βενζίνη το αποκλειεις..Εγω το πήρα καινούργιο με 21 χιλιαρικάκια..Τόσο είχε πάρει η γυναίκα το auris το 2008.. ::()
Άβαταρ μέλους
sakis_to
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2009 12:21 pm
Τοποθεσία: Αρκαδία-Τρίπολη

Re: Ερωτήσεις για Santa Fe 2.2 (Diesel)

Δημοσίευσηαπό ostvarivanje » Τετ Μαρ 17, 2010 4:27 pm

Ευχαριστώ Σάκη για την άμεση απάντηση. Φυσικά και δεν έχω την απαίτηση ο κάθε χρήστης να μου απαντήσει σε όλες μου τις ερωτήσεις. Είμαι λίγο περίεργος, αλλά όχι τόσο πολύ!!! ()**() ()**()
Όσο για τη βενζίνη, μη μου βάζεις ιδέες. Τι να σου πω, αυτό που με ενοχλεί, δεν είναι μόνο η κατανάλωση, αλλά και τα τέλη κυκλοφορίας (θα μου πεις 100 € παραπάνω είναι από το 2.2), αλλά και η ασφάλεια. Τι πληρώνετε οι βενζινοκίνητοι για ασφάλεια; Προτίθενται να αλλάξουν καθόλου τα τέλη κυκλοφορίας;
Πετρελαίου έχω βρει κάποια και συγκεκριμένα ένα είναι πολύ καλή περίπτωση, απλά λέω μήπως γνωρίζει κάποιος και κάποιου που δεν το έχω δει.
Ανδρέας Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ostvarivanje
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 14, 2010 2:52 am
Τοποθεσία: Γρεβενά

Re: Ερωτήσεις για Santa Fe 2.2 (Diesel)

Δημοσίευσηαπό sakis_to » Τετ Μαρ 17, 2010 4:45 pm

ostvarivanje έγραψε:Ευχαριστώ Σάκη για την άμεση απάντηση. Φυσικά και δεν έχω την απαίτηση ο κάθε χρήστης να μου απαντήσει σε όλες μου τις ερωτήσεις. Είμαι λίγο περίεργος, αλλά όχι τόσο πολύ!!! ()**() ()**()
Όσο για τη βενζίνη, μη μου βάζεις ιδέες. Τι να σου πω, αυτό που με ενοχλεί, δεν είναι μόνο η κατανάλωση, αλλά και τα τέλη κυκλοφορίας (θα μου πεις 100 € παραπάνω είναι από το 2.2), αλλά και η ασφάλεια. Τι πληρώνετε οι βενζινοκίνητοι για ασφάλεια; Προτίθενται να αλλάξουν καθόλου τα τέλη κυκλοφορίας;
Πετρελαίου έχω βρει κάποια και συγκεκριμένα ένα είναι πολύ καλή περίπτωση, απλά λέω μήπως γνωρίζει κάποιος και κάποιου που δεν το έχω δει.

Για ασφάλεια πληρώνω 310 euro το εξάμηνο...Ασφάλεια της Hyundai....Τουλάχιστον δεν έχω φόβο να κλείσει. ()**()
Όσο αναφορά για τα τέλη μπορώ να πω πως με έτσουξε λιγάκι φέτος.Είπαν πως του χρόνου θα τα μειώσουν....Προσωπικά δεν το πιστευω.. :-D
Τώρα τα έξοδα ενος τέτοιου αυτοκινήτου πρέπει να τα γνωρίζει κανεις πριν το πάρει...Ενας που θα πληρώσει 500 euro τέλη κυκλοφορίας δε νομίζω πως έχει πρόβλημα να πληρώσει και 750.. ()**()
Αν το σκέφτεσαι έτσι καλύτερα να μην προβεις στην αγορά του θηρίου...Φιλικά πάντα...
Ένα απλό θα σου πω που αντιμετώπισα πρόσφατα και γελούσα..
Πλύσιμο ενος ΙΧ μέσα-έξω=12 euro
Πλύσιμο του θηρίου μέσα-έξω=15 euro
Μέχρι και εκεί πληρώνουμε περισσότερο..
Ασε που το parking που νοικιασα για το θηρίο του είναι μικρό και καθε φορα που μπαινοβγαίνω κάνω τον σταυρό μου..... (yahoo)
Άβαταρ μέλους
sakis_to
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2009 12:21 pm
Τοποθεσία: Αρκαδία-Τρίπολη

Re: Ερωτήσεις για Santa Fe 2.2 (Diesel)

Δημοσίευσηαπό sakis_to » Τετ Μαρ 17, 2010 4:55 pm

Δεν ξέρω αν έχεις δει αγγελίες μέσα απο το car.gr αλλά για ενα που λέει απο Γέρακα..............ΜΑΚΡΙΑ.
Το είδα απο κοντα.Περισσότερα σε pm. ()**()
Άβαταρ μέλους
sakis_to
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2009 12:21 pm
Τοποθεσία: Αρκαδία-Τρίπολη

Re: Ερωτήσεις για Santa Fe 2.2 (Diesel)

Δημοσίευσηαπό ostvarivanje » Τετ Μαρ 17, 2010 5:44 pm

Μη με στεναχωρείς και μου λες να μην το πάρω. Ίσως να μην το διατύπωσα και εγώ σωστά. Απλά ήθελα να πω ότι πάντα πριν προβώ σε κάποια αγορά τα συνυπολογίζω όλα. Βέβαια, όταν γράφτηκα στο forum εδώ, είχα κατασταλάξει κατά 95% για το συγκεκριμένο αμάξι και είναι το μοναδικό που με έκανε να "παραβλέπω" κάποια πράγματα (οικονομικής φύσεως εννοώ).
Για την ασφάλεια, οκ δε θεωρώ ότι είναι κάτι το υπερβολικό. Όσο για τα τέλη που είπες για 750 ευρώ, δε σε κατάλαβα και πολύ καλά. Από ό,τι βλέπω εδώ (http://www.express.gr/afieroma/auto/228866oz_20091103228866.php3) τα τέλη για το βενζινοκίνητο είναι στα 562 ευρώ.
Για το πλύσιμο βάζουν μεζούρα και χρεώνουν? ()**()
Όσο για το πάρκινγκ, πριν 10 μέρες έβαλα γκαραζόπορτα σε αυτό που φτιάχνω. Σχεδόν είναι έτοιμο.
Με απογοήτευσες με το Γέρακα. Θα σου στείλω pm.
Ανδρέας Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ostvarivanje
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 14, 2010 2:52 am
Τοποθεσία: Γρεβενά

Re: Ερωτήσεις για Santa Fe 2.2 (Diesel)

Δημοσίευσηαπό sakis_to » Τετ Μαρ 17, 2010 7:24 pm

ostvarivanje έγραψε:Μη με στεναχωρείς και μου λες να μην το πάρω. Ίσως να μην το διατύπωσα και εγώ σωστά. Απλά ήθελα να πω ότι πάντα πριν προβώ σε κάποια αγορά τα συνυπολογίζω όλα. Βέβαια, όταν γράφτηκα στο forum εδώ, είχα κατασταλάξει κατά 95% για το συγκεκριμένο αμάξι και είναι το μοναδικό που με έκανε να "παραβλέπω" κάποια πράγματα (οικονομικής φύσεως εννοώ).
Για την ασφάλεια, οκ δε θεωρώ ότι είναι κάτι το υπερβολικό. Όσο για τα τέλη που είπες για 750 ευρώ, δε σε κατάλαβα και πολύ καλά. Από ό,τι βλέπω εδώ (http://www.express.gr/afieroma/auto/228866oz_20091103228866.php3) τα τέλη για το βενζινοκίνητο είναι στα 562 ευρώ.
Για το πλύσιμο βάζουν μεζούρα και χρεώνουν? ()**()
Όσο για το πάρκινγκ, πριν 10 μέρες έβαλα γκαραζόπορτα σε αυτό που φτιάχνω. Σχεδόν είναι έτοιμο.
Με απογοήτευσες με το Γέρακα. Θα σου στείλω pm.

Τα τέλη είναι 800 κάτι .Δεν θυμάμαι ακριβώς...562 + ......(φόρος για κάτι) = 812 ()**()
Υπάρχουν θέματα αν ψάξεις λιγάκι το forum
Άβαταρ μέλους
sakis_to
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2009 12:21 pm
Τοποθεσία: Αρκαδία-Τρίπολη

Re: Ερωτήσεις για Santa Fe 2.2 (Diesel)

Δημοσίευσηαπό NIKOS » Πέμ Μαρ 18, 2010 8:20 pm

Ανδρεα εγω εχω το 2.7 βενζινη,για τελη εδωσα 562+250ευρω εκτακτη εισφορα,δηλ.812ευρωπουλακια,τα οποια 250 δεν θα υπαρχουν του χρονου,και απ'οτι λενε θ'αλλαξουν για το 2011,θα δουμε...παντως ψαχτο καλα,θα βρεις ευκαιρια....
Νίκος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NIKOS
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2008 4:49 pm

Re: Ερωτήσεις για Santa Fe 2.2 (Diesel)

Δημοσίευσηαπό ostvarivanje » Πέμ Μαρ 18, 2010 10:39 pm

Νίκο, μετά το θυμήθηκα, ότι ήταν και αυτή η έκτακτη εισφορά. Είναι σίγουρο ότι αυτή η εισφορά δε θα υπάρχει του χρόνου; Και τι ξέρεις για τα τέλη κυκλοφορίας; Ξέρεις μήπως στο επόμενο διάστημα θα ψηφιστεί κανένα νομοσχέδιο για αυτό; Αυτό που ξέρω εγώ, είναι ότι κατά τον Απρίλιο είναι να έρθει στη Βουλή νομοσχέδιο για τέλη κυκλοφορίας, τέλη ταξινόμησης και κάτι άλλο - πάλι σε σχέση με αυτοκίνητο - που δεν το θυμάμαι τώρα (ίσως είναι αυτή η έκτακτη εισφορά). Και μιας και μιλάμε για νόμους, τι γίνεται με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο όσο αφορά το τεκμήριο;
Όπως φαίνεται και στα στοιχεία μου, είμαι από τα Γρεβενά. Στα Γρεβενά (από ότι έχω δει εγώ) δεν υπάρχει - με γρεβενιώτικες πινακίδες - santa fe. Σήμερα, όπως γυρνούσα στο σπίτι, απέναντι ήταν ένα santa fe (με πινακίδες Θεσσαλονίκης) και, δεν ξέρω, μου φάνηκε τεράστιο. Μετά από λίγο, από πίσω, παρκάρει και ένα sorento. Επειδή υπάρχουν αρκετά sorento εδώ, μου φάνηκε ποιο φυσιολογικό στο μάτι το sorento (από άποψη μεγέθους εννοώ), από ό,τι το santa fe. Δηλαδή, κάπου είμαι σε ένα δίλημμα. Από τη μία με προβληματίζει το μέγεθός του και από την άλλη, το ίδιο αυτό χαρακτηριστικό μου αρέσει και πολύ.
Και μία τελευταία ερώτηση. Όταν λες να το ψάξω, εννοείς για το πετρελαιοκίνητο; Γιατί αν αποφασίσω για βενζίνη, πάω και το αγοράζω καινούριο. Στα 24600 τέτοιο αυτοκίνητο, δε βρίσκεις εύκολα.

))(( Να βγω και λίγο offtopic. Πώς είναι στο Ναύπλιο το Πάσχα; Σας το ρωτάω γιατί το σκέφτομαι πάρα πολύ και από την άλλη, βλέπω ότι κάνετε αρκετές συναντήσεις εκεί. Αν πάω τελικά, μπορεί να βρεθώ και με κάποιον από εσάς ))((
Ανδρέας Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ostvarivanje
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 14, 2010 2:52 am
Τοποθεσία: Γρεβενά

Re: Ερωτήσεις για Santa Fe 2.2 (Diesel)

Δημοσίευσηαπό NIKOS » Παρ Μαρ 19, 2010 1:00 pm

Ανδρεα καλημερα σου.Δεν γνωριζω κατι για τα νεα τελη,παντως πρεπει ν'αλλαξουν γιατι δεν ειναι σιγουρα δικαια η καταβολη τους,δεν μπορει να μας εξισωνει με πορσε,φερραρι,βολβο,κ,λ,π, οχηματα,οσο για το σορεντο,ωραιο εργαλειο,αλλα πιο off στην οψη,αλλα και μεσα στο σαλονι,προσωπικα μου αρεσει το σαντα,εξ'αλλου δεν ηθελα κατι για πιο off καταστασεις,για εκει που θελω με βγαζει ανετα και το σαντα,και ειναι πιο μουρατο ...
Νίκος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NIKOS
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2008 4:49 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικά Θέματα για Santa Fe

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης