NOΘΕΙΑ ΣΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ! 145 ΠΡΑΤΗΡΙΑ Η ΝΕΑ "ΣΟΔΕΙΑ"...Κατάλογος!

Οτιδήποτε σας απασχολεί ή θέλετε να μάθετε για το Santa Fe (εκτός τεχνικών θεμάτων).

Re: NOΘΕΙΑ ΣΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ! 145 ΠΡΑΤΗΡΙΑ Η ΝΕΑ "ΣΟΔΕΙΑ"...Κατάλογος!

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Πέμ Νοέμ 05, 2009 11:07 pm

Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού...Επειδή με το (αναφερόμενο σε προηγούμενο μήνυμα) γέμισμα των 79 λίτρων στο βενζινάδικο της ΕΚΟ στο Χαλάνδρι που βρίσκεται στην οδό Εθν.Αντιστάσεως 38 θεώρησα ότι μπορεί και να μην έγραφε περισσότερα από τα πραγματικά λίτρα η αντλία,λόγω μακριουουουού σωλήνα στο θηρίο,συνέχισα να βάζω,μέχρι προχθές που στο εν λόγω πρατήριο κατερρίφθη νέο ρεκόρ: 83,58 λίτρα σε ένα γέμισμα και μάλιστα όχι σε θερμή ημέρα,Νοέμβριος γαρ!! Εδώ δεν μιλάμε πια για μακρύ σωλήνα,αλλά για μακρύ χέρι...Αποκλείεται να χωράει 8,58 λίτρα ο σωλήνας βέβαια...Όταν ζήτησα εξηγήσεις από τον αρμόδιο,μου απάντησε με το αμίμητο "τώρα τι να σου πω"! Έλα ντε,τι να μου πει... Δημοσιεύω τη διεύθυνση του πρατηρίου προς γνώση και συμμόρφωση αγαπητοί συνάδελφοι. ::"" ::""
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Re: NOΘΕΙΑ ΣΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ! 145 ΠΡΑΤΗΡΙΑ Η ΝΕΑ "ΣΟΔΕΙΑ"...Κατάλογος!

Δημοσίευσηαπό NIKOS » Πέμ Νοέμ 05, 2009 11:12 pm

nta-stfe έγραψε:Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού...Επειδή με το (αναφερόμενο σε προηγούμενο μήνυμα) γέμισμα των 79 λίτρων στο βενζινάδικο της ΕΚΟ στο Χαλάνδρι που βρίσκεται στην οδό Εθν.Αντιστάσεως 38 θεώρησα ότι μπορεί και να μην έγραφε περισσότερα από τα πραγματικά λίτρα η αντλία,λόγω μακριουουουού σωλήνα στο θηρίο,συνέχισα να βάζω,μέχρι προχθές που στο εν λόγω πρατήριο κατερρίφθη νέο ρεκόρ: 83,58 λίτρα σε ένα γέμισμα και μάλιστα όχι σε θερμή ημέρα,Νοέμβριος γαρ!! Εδώ δεν μιλάμε πια για μακρύ σωλήνα,αλλά για μακρύ χέρι...Αποκλείεται να χωράει 8,58 λίτρα ο σωλήνας βέβαια...Όταν ζήτησα εξηγήσεις από τον αρμόδιο,μου απάντησε με το αμίμητο "τώρα τι να σου πω"! Έλα ντε,τι να μου πει... Δημοσιεύω τη διεύθυνση του πρατηρίου προς γνώση και συμμόρφωση αγαπητοί συνάδελφοι. ::"" ::""

Μπουλονοκλειδο δεν ειχες κοντα?να δουμε τι θα ελεγε τοτε..... ::"" ::""
Νίκος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NIKOS
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2008 4:49 pm

Re: NOΘΕΙΑ ΣΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ! 145 ΠΡΑΤΗΡΙΑ Η ΝΕΑ "ΣΟΔΕΙΑ"...Κατάλογος!

Δημοσίευσηαπό reniakar » Σάβ Νοέμ 07, 2009 12:31 am

Φιλε Νικο εγω βαζω απο 2 συγκεκριμενα βενζιναδικα και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα γιατι εδω ειναι χωριο και δεν τους παιρνει για νοθεια
Γ Ι Α Ν Ν Η Σ
Άβαταρ μέλους
reniakar
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 12, 2009 11:22 am

Re: NOΘΕΙΑ ΣΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ! 145 ΠΡΑΤΗΡΙΑ Η ΝΕΑ "ΣΟΔΕΙΑ"...Κατάλογος!

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Παρ Νοέμ 20, 2009 12:55 am

Για να γίνει αντιληπτή η λαθροχειρία του προαναφερθέντος βενζινάδικου,αρκεί να αναφέρω ότι έβαλα βενζίνη σε άλλο πρατήριο της ΕΚΟ στο Χαλάνδρι,ενώ μου είχε μείνει βενζίνη μόλις για 50 χιλιόμετρα απόσταση σύμφωνα με τον υπολογιστή ταξιδίου,όπως ακριβώς είχα κάνει και με το βενζινάδικο των μακρυχέρηδων...Η μέση κατανάλωση ήταν ίδια και στις δύο περιπτώσεις,ενώ η διαφορά ήταν 10 ολόκληρα λίτρα! Συγκεκριμένα,το ρεζερβουάρ γέμισε με 73,5 λίτρα, έναντι 83,5 λίτρων (<>) (<>) στο βενζινάδικο όπου δεν θα ξαναπατήσω ποτέ! (tongue) (tongue) (tongue) Περαιτέρω σχολιασμός περιττεύει...
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Re: NOΘΕΙΑ ΣΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ! 145 ΠΡΑΤΗΡΙΑ Η ΝΕΑ "ΣΟΔΕΙΑ"...Κατάλογος!

Δημοσίευσηαπό SRB » Παρ Νοέμ 20, 2009 5:25 am

nta-stfe έγραψε:Για να γίνει αντιληπτή η λαθροχειρία του προαναφερθέντος βενζινάδικου,αρκεί να αναφέρω ότι έβαλα βενζίνη σε άλλο πρατήριο της ΕΚΟ στο Χαλάνδρι,ενώ μου είχε μείνει βενζίνη μόλις για 50 χιλιόμετρα απόσταση σύμφωνα με τον υπολογιστή ταξιδίου,όπως ακριβώς είχα κάνει και με το βενζινάδικο των μακρυχέρηδων...Η μέση κατανάλωση ήταν ίδια και στις δύο περιπτώσεις,ενώ η διαφορά ήταν 10 ολόκληρα λίτρα! Συγκεκριμένα,το ρεζερβουάρ γέμισε με 73,5 λίτρα, έναντι 83,5 λίτρων (<>) (<>) στο βενζινάδικο όπου δεν θα ξαναπατήσω ποτέ! (tongue) (tongue) (tongue) Περαιτέρω σχολιασμός περιττεύει...

Καλα δεν υπαρχει ελεγχος? και πως καταφερνει να διαφευγει συνεχεια? Κι εγω το ιδιο εχω δει σε ποσοτητα οταν βαζω στα 50 υπολοιπο!!!! Αρα εκει ειναι το σωστο!!!
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: NOΘΕΙΑ ΣΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ! 145 ΠΡΑΤΗΡΙΑ Η ΝΕΑ "ΣΟΔΕΙΑ"...Κατάλογος!

Δημοσίευσηαπό Bordo » Δευτ Νοέμ 23, 2009 9:20 pm

τι γινετε ρε παιδια στον πειραια εβαλα σημερα με 0,974 το λιτρο και σε αλλο προχθες στον αλιμο εβαλα με 1,24 το λιτρο μηλαμε για τρελη διαφορα δεν τους κοβει κανενας τον κ@λο ρε παιδακι μου (h) (h) (h) (h) (h) (h) μας εχουνε ....αντε μην το πω τωρα (tongue) (help) ((:::)) ::"" {} {}
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: NOΘΕΙΑ ΣΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ! 145 ΠΡΑΤΗΡΙΑ Η ΝΕΑ "ΣΟΔΕΙΑ"...Κατάλογος!

Δημοσίευσηαπό NIKOS » Δευτ Νοέμ 23, 2009 10:10 pm

Τι ψαχνεις να βρεις? (h) (h) ::"" ::"" που θελουν..
Νίκος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NIKOS
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2008 4:49 pm

Re: NOΘΕΙΑ ΣΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ! 145 ΠΡΑΤΗΡΙΑ Η ΝΕΑ "ΣΟΔΕΙΑ"...Κατάλογος!

Δημοσίευσηαπό SRB » Δευτ Νοέμ 23, 2009 10:21 pm

NIKOS έγραψε:Τι ψαχνεις να βρεις? (h) (h) ::"" ::"" που θελουν..

Οχι, φταιμε εμεις που δεν κοιταμε να βαζουμε στο φθηνοτερο!!!!! (kats))
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: NOΘΕΙΑ ΣΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ! 145 ΠΡΑΤΗΡΙΑ Η ΝΕΑ "ΣΟΔΕΙΑ"...Κατάλο

Δημοσίευσηαπό santagt » Τετ Μαρ 28, 2012 9:04 pm

Απο την εφημεριδα ΠΑΤΡΙΣ Ηρακλειο-Κρητη
Νοθεία-μαμούθ σε πρατήριο του Ηρακλείου
Νόθευε τη βενζίνη με πετρέλαιο θέρμανσης

Του Γιάννη Ζωράκη

Απίστευτη κομπίνα με νοθευμένα καύσιμα είχε στήσει πρατήριο υγρών καύσιμων στο Ηράκλειο, από την οποία μάλιστα προκλήθηκαν τεράστιες ζημιές σε αυτοκίνητα, οι ιδιοκτήτες των οποίων βρίσκονται στη φάση της αποζημίωσης.

Το πρατήριο, το οποίο είχε μάλιστα τη φήμη του «φτηνού» σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αντιμετωπίζει πλέον σοβαρότατα οικονομικά πρόστιμα, αλλά και οφείλει να αποκαταστήσει τις ζημιές σε όλα τα αυτοκίνητα, που από το νοθευμένο καύσιμο έμεναν στη μέση του δρόμου.

Η νοθεία γινόταν από τον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη με την ανάμειξη βενζίνης με πετρέλαιο θέρμανσης. Η αποκάλυψη μάλιστα έγινε εντελώς συμπτωματικά, όταν ο υπάλληλος του πρατηρίου έριξε από λάθος την ποσότητα του πετρελαίου στη δεξαμενή με την λιγότερη ποσότητα βενζίνης (και όχι την γεμάτη) με αποτέλεσμα να προκληθούν βλάβες στα αυτοκίνητα που εφοδιάσθηκαν. Ακολούθησε άμεση παρέμβαση μετά από τις καταγγελίες τόσο του Συλλόγου Βενζινοπωλών όσο και του ΣΔΟΕ, ενώ τα δείγματα που λήφθηκαν στάλθηκαν για εξέταση στο Χημείο του Πειραιά απʼ όπου τα αποτελέσματα αναμένονται σε έξι μήνες!

Η προκλητική μάλιστα αυτή καθυστέρηση (δίνει έντεχνα στον ελεγχόμενο το χρονικό περιθώριο να αλλάξει την μορφή εταιρείας του πρατηρίου και να λειτουργήσει με νέα μορφή αποφεύγοντας το κλείσιμο που προβλέπει ο νόμος) ανάγκασε τον Σύλλογο του Ηρακλείου να ζητήσει επισήμως την επαναλειτουργία του  Χημείου Ηρακλείου.

Η συγκεκριμένη περίπτωση ωστόσο, δεν είναι η μοναδική στο Ηράκλειο, αφού σύμφωνα με πληροφορίες υπάρχουν δύο ακόμα περιπτώσεις πρατηρίων, τουλάχιστον, για τις οποίες έχουν γίνει καταγγελίες νοθείας. Οι καταγγελίες συνολικά αφορούν νοθεία τόσο σε αμόλυβδη, όσο και σε πετρέλαιο, αλλά και βιοαιθανόλη.
santagt
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2008 12:29 pm
Τοποθεσία: Ηρακλειο,Κρητη

Re: NOΘΕΙΑ ΣΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ! 145 ΠΡΑΤΗΡΙΑ Η ΝΕΑ "ΣΟΔΕΙΑ"...Κατάλο

Δημοσίευσηαπό SRB » Πέμ Μαρ 29, 2012 8:31 am

Καλα δεν μπορω να καταλαβω, δεν μυριζε πετρελαιο, καπνα πισω δεν εβγαζε? !!!!!!!!
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικά Θέματα για Santa Fe

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες