KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Οτιδήποτε σας απασχολεί ή θέλετε να μάθετε για το Santa Fe (εκτός τεχνικών θεμάτων).

KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Κυρ Ιουν 22, 2008 4:17 pm

Αγαπητοί συνάδελφοι,αν και το club έχει μεγάλη ποικιλία θεμάτων,δεν έχει συστηματική αναφορά σε ένα θέμα που απασχολεί τους περισσότερους από εμάς: την κατανάλωση καυσίμου...Πόσο τρώει το θηρίο μας; Είναι λογικά αυτά που τρώει; Πιστεύω ότι μόνο με την ανταλλαγή των δεδομένων που έχει ο καθένας μας για το Santa fe του μπορούμε να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα για το φλέγον θέμα,ιδίως τώρα που είμαστε πρωταθλητές στην Ευρώπη (για να μην πω στον κόσμο) όσον αφορά στο ποσοστό αύξησης της τιμής των καυσίμων τους τελευταίους μήνες! Μπορεί η τιμή του λίτρου να μην είναι (ακόμη... :twisted: ) η ακριβότερη στην Ευρώπη,αλλά σίγουρα (σύμφωνα με επίσημα στατιστικά δεδομένα) είχε την μεγαλύτερη αύξηση από όλες τις άλλες Ευρωπαϊκές τουλάχιστον χώρες... Οι αιτίες; Άλλες γνωστές κι άλλες λιγότερο γνωστές.Κοινό τοις πάσι είναι το γεγονός ότι οι κερδοσκόποι δρουν ανεξέλεγκτα στη χώρα μας και σ΄αυτόν τον τομέα (αρκεί να δείτε τις τιμές στα βενζινάδικα των εθνικών οδών,πολλών νομών της επαρχίας αλλά και σε διάφορα πρατήρια της Αττικής που εκμεταλλεύονται την προνομιακή τους θέση).Αυτό που δεν είναι γνωστό σε όλους είναι το γεγονός ότι όταν αυξάνεται η τιμή του πετρελαίου,η Ευρωπαϊκή ένωση αμέσως κάνει ανατίμηση του ευρώ έναντι του δολλαρίου,αφού το πετρέλαιο πληρώνεται με δολλάρια,με αποτέλεσμα το μεγαλύτερο ποσοστό της αύξησης της τιμής των καυσίμων να απορροφάται με αυτόν τον μηχανισμό και να μη φτάνει στις τσέπες των Ευρωπαίων καταναλωτών.Προσοχή! Των Ευρωπαίων είπα.Εδώ βρισκόμαστε στην ηγέτιδα δύναμη στα Βαλκάνια...Και ως πολίτες της έχουμε φάει κατακούτελα ΟΛΟΚΛΗΡΟ το πακέτο της αύξησης της διεθνούς τιμής του πετρελαίου αδιϋλιστο και χωρίς καμμιά χρονοτριβή.Το σκορ μέχρι στιγμής είναι (περίπου) 25% αύξηση στην Ελλάδα στις τιμές των καυσίμων τους τελευταίους μήνες,έναντι 9% κατά μέσο όρο στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης για το ίδιο χρονικό διάστημα.Τα περαιτέρω σχόλια περιττεύουν...Για να περάσουμε ad hoc στο θέμα μας,πρώτα να επισημάνω ότι ο υπολογιστής κατανάλωσης του Santa fe είναι ακριβής,όπως έχω διαπιστώσει συγκρίνοντας τις ενδείξεις του με την κλασσική μεθοδο μέτρησης του γεμίσματος του ρεζερβουάρ.Έχω το βενζινοκίνητο (2,7) και η χαμηλότερη κατανάλωση που μου έχει δείξει είναι 11,6 λίτρα στα 100 σε διαδρομή 225 χιλιομέτρων στην ΕΟ Αθηνών-Λαμίας και σε επαρχιακούς δρόμους. ()))) Σε μετρήσεις μέσης κατανάλωσης που έκανα καταγράφοντας και την μέση ωριαία ταχύτητα (στο εξής μωτ χάριν συντομίας) με χρονόμετρο για το σύνολο των διαδρομών της εκάστοτε μέτρησης,είχα τα εξής αποτελέσματα: 1. Με μωτ 38,8 χιλιόμετρα ,δείγμα 458 χιλιομέτρων και διαδρομές 60% σε αττική και εθνική οδό και 40% αστικές,η κατανάλωση ανήλθε στα 14,6 λίτρα στα 100. 2.Με μωτ 42,3 χιλ.,δείγμα 465 χιλιομέτρων και ίδια με την πιο πάνω αναλογία υπεραστικών και αστικών διαδρομών,η κατανάλωση ήταν 14,5 λίτρα στα 100. 3.Στη διαδρομή Αθήνα-Λαμία (352 χιλ.) η κατανάλωση ήταν 13,3 λίτρα στα 100 και στην αντίστροφη διαδρομή 13,7 λίτρα στα 100,με κανονικές για εθνική οδό ταχύτητες. Δεν έχω μετρήσει την κατανάλωση με μεγάλο δείγμα αποκλειστικά αστικών διαδρομών,διότι βρίσκομαι και σε επικίνδυνη ηλικία [][] ...Πάντως δεν πέφτει κάτω από τα 20 συνήθως <::> ,ενώ έχω δει και 18 λ/100 όταν η μωτ είναι σχετικά αυξημένη.Θα συνεχίσω να κάνω μετρήσεις <<::::>> και να τις δημοσιεύω στο club,αλλά θεωρώ ότι η κατά το δυνατόν συστηματική καταγραφή από όσο το δυνατόν περισσότερους συναδέλφους που έχουν την όρεξη να ασχοληθούν λίγο θα δημιουργήσει μία βάση χρήσιμων δεδομένων,που θα βοηθήσει ενδεχομένως και όσους έχουν βαρύ πόδι! (**) Στο ίδιο θέμα θα μπορούσαμε να δημοσιεύουμε τα φθηνά (και ποιοτικά) πρατήρια που έχει υπόψη του ο καθένας.Ποιοτικά με την έννοια ότι βάζουμε συχνά βενζίνη σε αυτά και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα...Ένα τέτοιο πρατήριο είναι η shell στην οδό Παπανικολή (συνέχεια της Καποδιστρίου) στο Χαλάνδρι,στο ρεύμα της προς Αγία Παρασκευή.
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό mudman » Κυρ Ιουν 22, 2008 10:03 pm

Στατιστικά δεν έχω παρακολουθίσει πολλά πράγματαγια την κατανάλωση εχω πάντωςνα πώ οτι απο το 2.7 του 04΄που είχα καταναλώνω τα μισά.Εχω λοιπόν δυο σειμιώσεις.
1)Το καλύτερο σε σχέση φουλάρισμα/χιλιόμετρα είναι-76lit/940 kilm
2)Σταθερο γκάζι και επίπεδος δρόμος με 120klm/h στο κοντέρ 5.8-6.0 lit
Συνημμένα
KATANALOSI.jpg
KATANALOSI.jpg (85.26 KiB) 6125 προβολές
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΕΙΝΕ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΧΑΣΑΜΕ ΤΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑ
Άβαταρ μέλους
mudman
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 11:56 pm
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη (Ευβοια)

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό NICOLAS » Κυρ Ιουν 22, 2008 10:43 pm

:shock:

Δεν υπάρχει τέτοια κατανάλωση... είναι φωτομοντάζ λέμε!! Ούτε παρκαρισμένο δε μου καίει τόσο εμένα!!
Πες μου αμέσως από τι αυτοκίνητο είναι η φωτογραφία!! :evil:

ΥΓ: Απαιτώ να γίνει ban ο συγκεκριμένος χρήστης!! Οι φωτογραφίες του είναι ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΤΑΤΕΣ!!
NICOLAS
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 10:24 pm
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό mudman » Κυρ Ιουν 22, 2008 11:28 pm

((**)) ((****))
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΕΙΝΕ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΧΑΣΑΜΕ ΤΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑ
Άβαταρ μέλους
mudman
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 11:56 pm
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη (Ευβοια)

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό Santa » Δευτ Ιουν 23, 2008 2:08 am

Ειναι φωτομονταζ!!!
Πρεπει να ειναι φωτομονταζ!!!!
Δεν ειναι κατανάλωση αυτη....Κατι θα πρέπει να 'εχει το trip computer σου...
Να πας να το κοιτάξεις....σε παρακαλώ....

Εμένα ούτε σβηστό δεν δειχνει τόσο.... (**)


()**() ()**()
Άβαταρ μέλους
Santa
Site Administrator
Site Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 1267
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 10:57 pm
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Δευτ Ιουν 23, 2008 9:22 am

Η συγκεκριμένη φωτογραφία πρέπει να μεταφερθεί στο threat για τα προβλήματα του Santa Fe..... ()**()
Σίγουρα έχει πρόβλημα το trip computer..... "")(
sts4x4
 

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Δευτ Ιουν 23, 2008 10:30 am

Ωραιο θεμα!!! :mrgreen: Για να δουμε ΤΙ καιει το Santa Fe μας ()**() ::""
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό NICOLAS » Δευτ Ιουν 23, 2008 3:36 pm

Εμένα καίει όσο και του mudman... (χικ!) <::>

Απλά, όταν το βάζω μπρος, καίει λίγο παραπάνω... (καμιά 10ρια λίτρα μόνο :shock: )
NICOLAS
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 10:24 pm
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό mudman » Δευτ Ιουν 23, 2008 5:01 pm

Για να μη μας πάρουν με τις πέτρες <::> Το 5.8 είναι με reset της μέσης κατανάλωσης στο φουλάρισμα, η τελική μεση κατανάλωση για ενα ντεπόζιτο είναι 7.5-8.6 (κυρίος το καλοκαίρι με το air con αναμένο)
Τωρα που θα κάνω το ΚΡΟΑΤΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ με ολα τα μπαγκάζια θα δούμε τι θα κάνουμε.(Αυτό που με ανχώνει ειναι τα πετρέλαια τους :::: )
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΕΙΝΕ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΧΑΣΑΜΕ ΤΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑ
Άβαταρ μέλους
mudman
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 11:56 pm
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη (Ευβοια)

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Δευτ Ιουν 23, 2008 9:31 pm

Μετά από την αποκαρδιωτική για τους βενζινόπληκτους Santafiστες φωτογραφία του πετρελαιοκίνητου του φίλου mudman,σκέφτομαι να προσφύγω στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο <<::::>> κατά των αναρμοδίως αρμοδίων που απαγορεύουν την πετρελαιοκίνηση σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη,ενώ αποδεδειγμένα μολύνει λιγότερο (μικρότερη κατανάλωση συνεπάγεται μικρότερους ρύπους).Όσο για τα σωματίδια,που είναι η καραμέλα για το...ιδεολογικό υπόβαθρο της απαγόρευσης του ντίζελ στο μισό πληθυσμό της Ελλάδας,δεν έχουν παρά να θεσπίσουν προδιαγραφές για αυτοκίνητα με φίλτρα που κατακρατούν τα σωματίδια (δεν έχουν όλα τα πετρελαιοκίνητα).Πάντως με τους εξελιγμένους καταλύτες των σύγχρονων πετρελαιοκίνητων η ρύπανση είναι πράγματι μικρότερη...Έχετε σκεφτεί γιατί τέτοια εμμονή στην απαγόρευση της πετρελαιοκίνησης από ΟΛΕΣ τις κυβερνήσεις; "")( Να σας βοηθήσω λίγο...1. Η κατανάλωση του στόλου των Ι.Χ. αυτοκινήτων,με ένα ποσοστό 50% πετρελαιοκίνητων οχημάτων σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη,θα έπεφτε κατά 40% περίπου.Πολλά εκατομμύρια ευρώ χαμένα κάθε χρόνο για το Δημόσιο από τους φόρους.Να τα χάσει το Δημόσιο για να ελαφρύνει τις τσέπες των νοικοκυριών; Απα πα πα!! :twisted: :evil: Ιερόσυλη,αμαρτωλή :::: σκέψη... 2.Η βενζίνη που παράγουν τα Ελληνικά διυλιστήρια παράγεται σε τόσο μεγάλες ποσότητες που εξάγουμε και στο εξωτερικό.Ποσα λεφτά θα χάσουν οι Βαρδοκουλουπούκουλοι αν πέσει σε τόσο μεγάλο ποσοστό ο τζίρος τους; Να τα χάσουν οι αναξιοπαθούντες βιομήχανοι,το στήριγμα της Ελλάδας,για να τα καρπωθούν μερικά εκατομμύρια Έλληνες καταναλωτές από το όφελος της πολύ μικρότερης κατανάλωσης των πετρελαιοκίνητων; Α πα πα,αισχρή σκέψη ((:::)) ((:::)) ((:::)) ! Και μιά τελευταία παρατήρηση: Γιατί το πετρέλαιο κίνησης πωλείται (πολύ) ακριβότερα από τη βενζίνη στην Ελλάδα,ενώ στο εξωτερικό είναι φτηνότερο; Μήπως έχει να κάνει με τον προσανατολισμό της παραγωγής των διϋλιστηρίων στην Ελλάδα; Α πα πα,πως είναι δυνατόν να σκεφτόμαστε τέτοια πράγματα... ::""
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικά Θέματα για Santa Fe

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες