KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Οτιδήποτε σας απασχολεί ή θέλετε να μάθετε για το Santa Fe (εκτός τεχνικών θεμάτων).

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό Bordo » Τρί Σεπ 13, 2011 1:22 am

προβλημα δεν υπαρχει σε θεμα λιπανσης ο δικος μας κηνιτηρας ριναι ιδανικος για υγραεριο.
nta-stfe έγραψε:Για το βενζινοβόρο θηρίο μου δείχνει ο υπολογιστής ότι φτάνει μέχρι τα μισά χιλιόμετρα (450) με ένα γεμάτο ρεζερβουάρ! (badmood) Αυτό πρέπει να είναι λάθος όμως,διότι με την τελευταία μέτρηση του υπολογιστή, βασισμένη σε δείγμα 4.000 χιλιομέτρων (σχεδόν όλα σε ανοιχτούς δρόμους,αλλά και 400 χιλιόμετρα με ρυμούλκηση τροχόσπιτου ενός τόνου),η μέση κατανάλωση δεν ανέβηκε πάνω από τα 13,3 λίτρα ανά 100,δηλαδή με 75 λίτρα ο υπολογιστής θα έπρεπε να μου δείχνει περίπου 580 χιλιόμετρα.Αυτό που φαντάζομαι είναι ότι ο υπολογιστής χρησιμοποιεί ως βάση προηγούμενες καταναλώσεις,με χιλιόμετρα στην πόλη...Και μιά ερώτηση: Τα 880 χιλιόμετρα σου τα΄βγαλε αγαπητέ πετρελαιοκίνητε bravo συνάδελφε Δημήτρη με shell v-power,ή με απλό ντίζελ; Και μιά ερώτηση για τον αγαπητό συνάδελφο bordo: Με τo υγραέριο πόσα χιλιόμετρα έχει γράψει το δικό σου Santa fe; 'Exeις προβλήματα λίπανσης ή άλλα; Ευχαριστώ! Καλό φθινόπωρο σε όλους και καλές διαδρομές!
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό Bordo » Τρί Σεπ 13, 2011 1:26 am

καλα μηλαμε και γαμω τις φασεις αν ειναι ετσι το καλοκαιρι τον χειμωνα θα δεις ακομα παραπανω χιλιομετρα smoke
ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:Το ξερω οτι σας φαινετε περιεργο!!! οπως και σε εμενα αλωστε...Προσπαθω να καταλαβω και εγω τι γινετε. Η οδηγικη συμπεριφορα μου δεν εχει αλαξει... οπως πηγαινα ...παω. Ειχα καταναλωση εντος πολης 8,5-9,5 και τωρα εχω δει μαξιμου 7,4. Μπορει να ειναι μια καλη.... δυσλειτουργια που να εχει ημερομηνια ληξεις. Τη να πω???? Θα δω και αυτο το ρεζερβουαρ τη χιλιομ. θα μου βγαλει και θα σας πω. Το πετρελαιο που βαζω ειναι το απλο. Το V- power θα το φερουν απο Νοεμβρη οπου μου ειπαν οτι ειναι ακομα καλυτερο!!!!!!!
Μακαρι να συνεχιση ετσι. thewave
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τρί Σεπ 13, 2011 4:45 pm

H δικη μου καταναλωση σε υγραεριο ειναι 52 λιτρα περιπου στα 360 χιλιομετρα, διαδρομη κατα 95% Αττικη Οδος
και Βαρης Κορωπιου μεχρι Καβουρι. Δηλαδη γυρω στα 14.5 λιτρα τα 100 χλμ, ητοι 12.5 σεντ το χιλιομετρο, σημερινες τιμες με 86 λεπτα το λιτρο, ενω για βενζινη για την ιδια διαδρομη με σημερινες τιμες 1.66 το λιτρο και αναλογα 13.5 λιτρα καταναλωση στα 100 χιλιομετρα το κοστος ανα χιλιομετρο θα ειναι 22.5 σεντς, οποτε ανεξαρτητως εχεις 10 σεντ κερδος το χιλιομετρο. Εχω κανει 15000 χλμ απροβληματιστα οποτε εχει γινει η αποσβεση ηδη.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό akis73 » Τρί Σεπ 13, 2011 6:53 pm

SRB έγραψε:Καλημερα απο τουρκια μερια, Δημητρη αν εχεις ρεζερβουαρ 75 λιτρα, καπου υπαρχει λαθος!! Δεν μπορει να εχεις καταναλωση 8 λιτρα στα 100!!Και για να την πιασεις αυτη θα επρεπε να εχει πολλες κατηφορες, νεκρα,και στα ποδια να εχεις αυγο!!! Μην ξεχνας οτι εχεις ενα θηριο 2 τονων, και με ολο τον εξοπλισμο, την οικογενεια, και κακη αεροδυναμικη!! Οσο για το βενζινοκινητο, εχω βγαλει με βενζινη 615 χλμ περισυ στην Κρητη! Με υγραεριο 75 λιτρα γυρω στα 450 με 480 στην Αθηνα! Οσο για την λιπανση δεν υπαρχει κανενα προβλημα για τον δικο μας κινητηρα!!

Καλησπερα,
φουλαρισμα στα Γιαννενα και συνχρονως μηδενισα την καταναλωση του υπολογιστη.
Διαδρομη απο Γιαννενα προς Θεσσαλονικη και τερματισμο Χαλκιδικη μεσο Εγνατιας και επιστροφη απο τον ιδιο δρομο.
Συνολικα 713 χιλ με 1 φουλαρισμα (βενζινη) (yahoo) (yahoo) (yahoo) (yahoo) (yahoo) (yahoo) (yahoo) (yahoo) (yahoo)
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ !!!!!!!!!!!!


ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ
____...____...___

Akis Santa Fe '09 2700cc V6
akis73
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2009 1:08 am
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό THOMAS » Τρί Σεπ 13, 2011 7:50 pm

για σας.santa fe 2007 model me 54000xlm τωρα.αεριο πριν 10-11000χλμ.συστημα zavoli.με λαδιερα.κανενα προβλημα.γυρω στα 11,5 με 12 λιτρα τα 100.καλα ειναι πιστευω.
THOMAS
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 28, 2010 3:30 am

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό Bordo » Τετ Σεπ 14, 2011 1:30 am

thoma στον ανοιχτο δρομο ειναι η καταναλωση που λες ετσι? γιατι μεσα στην πολη παει απο 15 εως 17 λιτρα smoke
THOMAS έγραψε:για σας.santa fe 2007 model me 54000xlm τωρα.αεριο πριν 10-11000χλμ.συστημα zavoli.με λαδιερα.κανενα προβλημα.γυρω στα 11,5 με 12 λιτρα τα 100.καλα ειναι πιστευω.
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τετ Σεπ 14, 2011 11:16 am

Και για τον ανοιχτο δρομο τα 11-12 λιτρα υγραεριο μου φαινονται πολυ λιγα. Ειναι σωστοι οι υπολογισμοι?
Το υγραεριο λογω μικροτερης μαζας ανα λιτρο χρειαζεται πιο πολυ ποσοτητα απο την βενζινη, τουλαχιστον κατα 15-20%, για να εχεις το ιδιο εργο/αποδοση. Το να εχεις ακομα λιγοτερη καταναλωση απο βενζινη το μειγμα πρεπει να ειναι πολυ φτωχο και αυτο εχει ως συνεπεια αρκετα μεγαλυτερη αυξηση θερμοκρασιων θαλαμου καυσης και εξαγωγης με οτι αρνητικο συνεπαγεται.
Τα εργοστασιακα υγραεριοκινητα εχουν απο 30-40% περισσοτερη καταναλωση σε σχεση με την βενζινη.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό Bordo » Πέμ Σεπ 15, 2011 2:48 pm

κοιτα ειναι σιγουρο οτι με το υγραεριο η αποδωση πεφτει (στα συστηματα με πνευμωνα ) σε αυτα με αμμεσο ψεκασμο ισως και να ειναι λιγο παραπανω αλογα σε αποδωση λογο οτι το καυσημο ωεκαζετε με 6 βαθμους κελσιου ενω με τον πνευμωνα το υγραεριο ζεστενετε πριν παει στα μπεκ .στα δικαμας η καταναλωση του υγραεριου ειναι πχ απο 14 λιτρα με βενζινη στα 15,5 με υγραεριο.οποτε με 130 χιλιομετρα την ωρα στην εθνικη εκει που ειχα καταναλωση 10-11 λιτρα τωρα εχω με υγραεριο κοντα στα 12-12,5 αυτη ειναι η διαφορα .αυτα που ειναι απο μαμα υγραεριοκινητα δεν καινε καθολου βενζινη οποτε ειναι κατα 20 %αυξημενη η καταναλωση σε υγραεριο απο το να καιγανε βενζινη.Μην ξεχνας οτι η καταναλωση ειναι 90%υγραεριο και περιπου 10% βενζινη αναλογα με το πως ειναι ρυθμισμενο απο τον εγκεφαλο smoke
santaclauss έγραψε:Και για τον ανοιχτο δρομο τα 11-12 λιτρα υγραεριο μου φαινονται πολυ λιγα. Ειναι σωστοι οι υπολογισμοι?
Το υγραεριο λογω μικροτερης μαζας ανα λιτρο χρειαζεται πιο πολυ ποσοτητα απο την βενζινη, τουλαχιστον κατα 15-20%, για να εχεις το ιδιο εργο/αποδοση. Το να εχεις ακομα λιγοτερη καταναλωση απο βενζινη το μειγμα πρεπει να ειναι πολυ φτωχο και αυτο εχει ως συνεπεια αρκετα μεγαλυτερη αυξηση θερμοκρασιων θαλαμου καυσης και εξαγωγης με οτι αρνητικο συνεπαγεται.
Τα εργοστασιακα υγραεριοκινητα εχουν απο 30-40% περισσοτερη καταναλωση σε σχεση με την βενζινη.
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: KATANAΛΩΣΗ βενζινοκίνητων και πετρελαιοκίνητων Santa fe!

Δημοσίευσηαπό Random » Τρί Σεπ 27, 2011 12:02 am

Σαντα Φε 2004 100 000χλμ εβγαλα με 78 ευρω 670 χιλιομετρα με βενζινη...Στροφομετρο ομως αυστηρα εως 2000 στροφες και ταχυτητα 80 με 90 χ.α.ω.
Random
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2008 12:05 pm

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικά Θέματα για Santa Fe

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης