RAV4 KAI ΠΕΡΙ ΤΙΝΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ

Οτιδήποτε σας απασχολεί ή θέλετε να μάθετε για το Santa Fe (εκτός τεχνικών θεμάτων).

Re: RAV4 KAI ΠΕΡΙ ΤΙΝΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ

Δημοσίευσηαπό webfox » Σάβ Μάιος 17, 2008 8:04 pm

Sotiris έγραψε:...Τα φόρουμ έχουν το ζουμί. Εκεί μιλάει ο κόσμος και λέει αυτό που πραγματικά συμβαίνει...

Έτσι, έτσι...
Εδώ βιντεοκάμερα πας να πάρεις και ψάχνεις πρώτα στα φόρουμ τις γνώμες αυτών που αγόρασαν το μοντέλο που σ' ενδιαφέρει...

Εμένα τον έρωτα με την ΠΡΩΤΗ ματιά που έπαθα με το Santa μου το επιβεβαίωσαν και τα φόρουμ (μου είχε κάνει πολύ εντύπωση στα γερμανικά φόρουμ να λένε ΤΟΣΑ καλά λόγια για το Santa, οπότε αφού οι γερμανοί που συνήθως θάβουν ότι Κορεάτικο βγαίνει το αγοράζουν σαν τρελοί, έ δεν μπορεί, καλό πρέπει να' ναι...).

Α, και που' σαι Σωτήρη....ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ στην τρελλοπαρέα μας (**)
Φάνης
Άβαταρ μέλους
webfox
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 21, 2008 5:25 pm

Re: RAV4 KAI ΠΕΡΙ ΤΙΝΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Σάβ Μάιος 17, 2008 9:31 pm

Αν και ειμαστε {{}} (Παναγιωτηηη,διορθωσε-μετεφερε-κοψε-ραψε... (**) ) καλωσηρθες Σωτηρη κι απο μενα...Την καλυτερη επιλογη θα κανεις.Και να ξερεις οτι δεν εισαι ο μοναδικος που στο ονομα Hyundai "νομιζαν" οτι θα συναντησουν κατι υποδεεστερο...Αλλά ξαφνιαστηκαν πολλοι!!Με το καλο λοιπον το Santa σου και να χαιρεσαι την οικογενεια σου...(τωρα που το σκεφτομαι σαν πολλες κορες εχουμε εδω μεσα...μηπως τα Santa εχουν μια ταση...κορης οφθαλμου;;; (**) )
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: RAV4 KAI ΠΕΡΙ ΤΙΝΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ

Δημοσίευσηαπό Sotiris » Κυρ Μάιος 18, 2008 6:23 pm

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα παιδιά. Ήδη ονειρεύομαι τις SantaFe εξορμήσεις σε βουνά και λαγκάδια... Όσο για τα κορίτσια... πάει, το πήρα απόφαση, γιό δεν πρόκειται να κάνω! Και Very Sorry για το {{}} :oops: :oops:
ΑΕΚ γερά, άντε και του χρόνου, δεύτεροι ξανά...
Πανθρακικάρα κρατήσου γερά!!! Super Leage και του χρόνου και για πάντα!
Sotiris
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 3:10 pm

Re: RAV4 KAI ΠΕΡΙ ΤΙΝΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Πέμ Μάιος 29, 2008 2:48 pm

dim75 έγραψε:αν είδατε τα γραματάκια θα καταλάβατε..δεν είναι hummer..είναι κινέζικη αντιγραφή με το όνομα Dongfeng Mengshi ::""

Πιτσιρικάδες στο σχολείο, το λέγαμε "ξεπατικοτούρα" !!!
Έλεος πια...τόσο μεγάλη έλλειψη φαντασίας...
sts4x4
 

Re: RAV4 KAI ΠΕΡΙ ΤΙΝΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Πέμ Μάιος 29, 2008 10:32 pm

sts4x4 έγραψε:
dim75 έγραψε:αν είδατε τα γραματάκια θα καταλάβατε..δεν είναι hummer..είναι κινέζικη αντιγραφή με το όνομα Dongfeng Mengshi ::""

Πιτσιρικάδες στο σχολείο, το λέγαμε "ξεπατικοτούρα" !!!
Έλεος πια...τόσο μεγάλη έλλειψη φαντασίας...



Οι Κινεζοι εχουν μια "ιδιομορφια" στην ξεπατικουρα..οπως και οι Γιαπωνεζοι...Θεωρουν κατορθωμα να αναπαραγουν ενα ιδιο σχεδιο ή τεχνολογια απο Ευρωπαιους ή Αμερικανους (μη Ασιατες) αλλά ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν καταδεχονται να αντιγραψουν ο ενας τον αλλο μεταξυ τους... ;)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: RAV4 KAI ΠΕΡΙ ΤΙΝΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Πέμ Μάιος 29, 2008 11:17 pm

dim75 έγραψε:τι να αντιγράψουν μεταξύ τους άλλωστε....δε φημίζονται για το σχεδιασμό στα οχήματα τους ούτε οι ιάπωνες..από τον καλό μαθητή αντιγράφεις..όχι από τον σκράπα


Και για τους Κορεατες ισχυει αυτο;... :mrgreen:
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: RAV4 KAI ΠΕΡΙ ΤΙΝΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ

Δημοσίευσηαπό Sotiris » Παρ Μάιος 30, 2008 10:47 am

dim75 έγραψε:μέχρι σήμερα ναι..δεν υπήρχε πρωτοτυπία και καινοτομία ..λόγω και του αγοραστικού κοινού στο οποίο στόχευε (δεν επιθυμούσε σχεδιαστικές ακρότητες) και της πολιτικής της εταιρείας. τι να αντέγραφες προ μερικών ετών??το excel, accent?
τώρα αρχίζει η εταιρεία να αποκτά δικότ ης εταιρικό προφίλ σχεδίασης και αν διαφοροποιείται κατά τη γνώμη μου


Νομίζω ότι σ' αυτό θα συμφωνήσω κι εγώ... Τώρα μοιάζει πια μάλλον να προσαρμώζεται σε σχεδιαστικές νοοτροπίες. Άλλωστε και για το Santa Fe διάβασα πως στόχευε πρωτίστως στο αμερικανικό κοινό γι αυτό και έφτιαξε ένα μεγάλο όχημα (μόνο που ανταποκρίνεται πλήρως και στα δικά μου πρότυπα πια)
ΑΕΚ γερά, άντε και του χρόνου, δεύτεροι ξανά...
Πανθρακικάρα κρατήσου γερά!!! Super Leage και του χρόνου και για πάντα!
Sotiris
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 3:10 pm

Re: RAV4 KAI ΠΕΡΙ ΤΙΝΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Παρ Μάιος 30, 2008 7:35 pm

dim75 έγραψε:το santa fe κατασκευάστηκε μετά από μεγάλη μελέτη των απαιτήσεων και προτιμήσεων του αμερικανικού κοινού- καταναλωτή..εξ ου και βγήκε τόσο εντυπωσιακό όχημα


Αν ηταν μονο ετσι και η σχεδιαδη-παραγωγη γινοταν με γνωμονα τους Αμερικανους μαλλον κανενα hamburger θα προεκυπτε ή εστω κανενα τετραγωνο-ακομψο το πολυ θεριό ()**() Εφοσον προεκυψε ενα οχημα της σχεδιασης του Santa Fe εσωτερικα και εξωτερικα,πιστευω οτι ΜΑΛΛΟΝ ειχαν βλεψεις προς Ευρωπη -και την αισθητικη μας-οι Κορεατες... ;)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: RAV4 KAI ΠΕΡΙ ΤΙΝΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Σάβ Μάιος 31, 2008 10:11 am

Ισως τοτε οι Αμερικανοι να "ανακαλυπτουν την Αμερικη" σιγα-σιγα οσον αφορα το γουστο και την αισθητικη...Υπονοωντας οτι αν οντως αυτο το αυτοκινητο φτιαχτηκε λαμβανοντας υποψη τους Αμερικανακηδες τοτε αρχιζουν να "Εξευρωπαϊζονται" οσον αφορα τις συνηθειες και "θελω" τους... (**) Και αυτο ειναι προς οφελος ολων μας... :)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: RAV4 KAI ΠΕΡΙ ΤΙΝΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΑΙΜΟΝΙΩΝ

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Πέμ Ιούλ 03, 2008 2:13 pm

Το τελευταίο διάστημα επιδόθηκα σε ένα "σαφάρι" επισκέψεων σε αντιπροσωπείες βλέποντας και οδηγώντας τον ανταγωνισμό του SantaFe, σε αυτό το πλαίσιο των επισκέψεων πήγα και στην Toyota ρωτώντας πληροφορίες και τιμές .
Το συμπέρασμα που αποκόμισα είναι ότι για να αποκτήσεις ένα Rav4 άρτια εξοπλισμένο όπως είναι το SantaFe χρειάζεσαι 35000€+
Επίσης σχετικά με το περιβόητο Navi που μπαίνει στο Rav4 πρόκειται επιεικώς για μεγάλη κοροϊδία μιας και το λογισμικό που φοράει, σύμφωνα με τα λεγόμενα και των πωλητών, έχει χάρτες που περιλαμβάνουν μόνο τα μεγάλα αστικά κέντρα,(Αθήνα, Θεσσαλονίκη), με αποτέλεσμα να καθίσταται ανενεργό εάν το χρειαστούμε σε διαδρομές εκτός κέντρου .
Το test drive δε που έκανα μου επιβεβαίωσε απλά αυτό που ήδη είχα υποψιαστεί, ότι δηλαδή το Rav4 δεν μπορεί να συγκριθεί με το SantaFe μιας και το δεύτερο σου δίνει την αίσθηση ότι οδηγάς αυτοκίνητο πολύ μεγαλύτερης κατηγορίας.
Οφείλω πάντως να παραδεχτώ ότι αποτελεί μεγάλο δέλεαρ η εγγύηση της Toyota αλλά και το ασυναγώνιστα οργανωμένο service και after sales της Ιαπωνικής εταιρίας, σε αντίθεση με την Hyundai η οποία υπολείπεται αισθητά…..

Επειδή δεν είμαι οδηγός αγώνων αλλά ούτε και μηχανικός, αλλά απλά ένας ανήσυχος καταναλωτής οφείλω να πω ότι τα παραπάνω αποτελούν καθαρά την υποκειμενική μου άποψη .
sts4x4
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικά Θέματα για Santa Fe

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες