Eίναι το Santa fe αυτοκίνητο για μιά ζωή; Διανυθέντα Km!

Οτιδήποτε σας απασχολεί ή θέλετε να μάθετε για το Santa Fe (εκτός τεχνικών θεμάτων).

Eίναι το Santa fe αυτοκίνητο για μιά ζωή; Διανυθέντα Km!

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Τετ Νοέμ 21, 2012 6:29 pm

Όπως και άλλοι συνάδελφοι στο forum,πιστεύω ότι το θηρίο είναι αυτοκίνητο για μια ζωή,ειδικά όσον αφορά στους κινητήρες.Μιλούσα με έναν αρχιμηχανικό του εμπορικού ναυτικού,που του είχαν παραχωρήσει από ένα ναυπηγείο santa fe όταν βρισκόταν στην Κορέα για δουλειές και ο αρμόδιος Κορεάτης (που δεν είχε καμμιά σχέση με τη Χιουντάϊ) του είπε ότι είναι το καλύτερο αυτοκίνητο της εταιρείας και όχι μόνο... Νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο να αναφέρουμε πόσα χιλιόμετρα έχουμε διανύσει (πετρελαιοκίνητα και κυρίως βενζινοκίνητα,με υγραέριο ή χωρίς,που από κατασκευής έχουν μικρότερο όριο ζωής κινητήρα) χωρίς (σοβαρά) προβλήματα. Εγώ έχω κάνει μόνο 78.000 χιλιόμετρα μέχρι τώρα (βενζινοκίνητο με υγραέριο),αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν συνάδελφοι με πολύ περισσότερα απροβλημάτιστα χιλιόμετρα. Έχω επίσης μιά απορία εδώ και καιρό.Είναι αλήθεια ότι ο βενζινοκινητήρας του santa fe βασίζεται σε κινητήρα της General Motors; :))
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Re: Eίναι το Santa fe αυτοκίνητο για μιά ζωή; Διανυθέντα Km!

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Σάβ Νοέμ 24, 2012 5:20 pm

Ψάχνοντας σε ξένες ιστοσελίδες και forum για το Santa fe,βρήκα μόνο καλά λόγια.Ειδικότερα για την αξιοπιστία του,το εγγλέζικο περιοδικό "what car" γράφει σε τεστ μεταχειρισμένου για την πρώτη γενιά ότι είναι πολύ υψηλή.Φαντάζομαι ότι ίδια αξιοπιστία θα έχουν και τα μοντέλα δεύτερης γενιάς,αφού οι μηχανές τους είναι παρόμοιες.Σε αμερικάνικο forum για Χιουντάϊ,όλοι γράφουν καλά λόγια για την αξιοπιστία του.Ένας χρήστης γράφει π.χ. ότι έχει το Santa fe 2.7 (βενζίνη) μοντέλο 2003 και έχει ήδη κάνει 230.000 χιλιόμετρα(!) χωρίς κανένα πρόβλημα,εκτός από τη δωρεάν αντικατάσταση ενός αισθητήρα.
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Re: Eίναι το Santa fe αυτοκίνητο για μιά ζωή; Διανυθέντα Km!

Δημοσίευσηαπό Random » Κυρ Ιαν 13, 2013 10:13 pm

Γεια σας παιδια, εγω εχω ηδη κάνει 190 000 χλμ μονο με μπουζι,λαδια και μια φορα αλλαξα ιμαντα χρονισμου και τα λοιπα. Κατα τα αλλα κανενα προβλημα πουθενα
Random
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2008 12:05 pm


Επιστροφή στο Γενικά Θέματα για Santa Fe

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης